27 maja, 2021 r.

#UniLodz łączy środowiska artystyczne na 20. Fotofestiwalu

 #UniLodz łączy środowiska artystyczne na 20. Fotofestiwalu

Jubileuszowa 20. Edycja Fotofestiwalu (10 - 27 czerwca br.) będzie jeszcze bardziej łódzka niż kiedykolwiek! Wszystkie wystawy i wydarzenia odbędą się w tym roku na żywo. W bogatym programie, wypełnionym łódzkimi akcentami, nie zabraknie Uniwersytetu Łódzkiego - głównego partnera Fotofestiwalu, który od pierwszej edycji wspiera to wyjątkowe artystyczne wydarzenie. Wystawy, debaty, FOTO SLAM i oczywiście dni otwarte dla społeczności naszej Uczelni. W tym roku możecie być nie tylko odbiorcami sztuki, zapraszamy Was do jej współtworzenia!


Uniwersytet Łódzki od początku wspiera Fotofestiwal, który rozpoczął się jako wspólna inicjatywa pedagogów i ówczesnych studentów z Instytutu Socjologii UŁ (Tomasz Ferenc, Krzysztof Candrowicz czy Michał Biebrzyński) przy wsparciu grona profesorskiego z łódzkich uczelni artystycznych m.in. prof. Józefa Robakowskiego, prof. Grzegorza Przyborka czy prof. Ryszarda Kluszczyńskiego.


20. jubileuszowa edycja wydarzenia wraca do korzeni, tematem przewodnim wielu wystaw i wystąpień, które powstają pod okiem prof. Józefa Robakowskiego jest miasto Łódź wraz ze swoją robotniczo-awangardową historią. Wystawy pojawią się w Art_Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3 oraz w galeriach i nieformalnych przestrzeniach całego miasta. W drugim centrum festiwalowym - OFF Piotrkowska - pokazane zostaną wystawy poświęcone historii i współczesnym przestrzeniom miasta.


Po pełen program festiwalu wchodźcie na stronę: http://fotofestiwal.com/2021/fotofestiwal-2020/

- Program 20. edycji Fotofestiwalu jest przygotowywany wspólnie przez łódzkich kuratorów, aktywistów, twórców, uczelnie wyższe i studentów. Razem stworzymy opowieść o mieście, w którego fascynującej historii poszukiwania awangardowych artystów i artystek mieszają się z popularną kulturą robotniczą – mówi Krzysztof Candrowicz z kolektywu tworzącego Fotofestiwal.


Fotofestiwal razem z #UniLodz


Uniwersytet Łódzki co roku uczestniczy w wydarzeniu jako jego partner główny organizując m.in. panele dyskusyjne związane z tematami kolejnych edycji. W minionym roku działalność ta została poszerzona o program wystaw artystycznych przygotowany przez kuratorów związanych naukowo z Uniwersytetem Łódzkim. Zeszłoroczna część wystawy zatytułowanej „Ko#lekcje”, która prezentowana była w historycznym budynku Motyl UŁ przygotowana została prof. Tomasz Ferenca, socjologa z UŁ. Do współpracy nad nią zaproszone zostały dwie łódzkie uczelnie artystyczne: Wyższa Szkoła Filmowa w Łodzi oraz Akademia Sztuk Pięknych. Wystawa stanowiąca część ubiegłorocznego Fotofestiwalu stanowiła jednocześnie ważny punkt obchodów 75-lecia Łodzi Akademickiej.


Kiedy wydarzenia z udziałem #UniLodz?


Współpraca trzech łódzkich uczelni - Uniwersytetu Łódzkiego, Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi i Akademii Sztuk Pięknych - zaowocowała tegoroczną wspólną wystawą pt. “FULLSCREEN. Presja obrazu”, którą będzie można oglądać od 11 czerwca br. w Centrum Fotofestiwalu na OFF Piotrkowskiej. Kuratorem uniwersyteckiej części wystawy jest dr hab. Maciej Ożóg z Katedry Nowych Mediów i Kultury Cyfrowej Wydziału Filologicznego UŁ.


-Żyjemy w świecie, obrazów i z obrazów, dzięki obrazom i w obrazach. Pod presją obrazów. „FULLSCREEN. Presja obrazu” to wystawa ukazująca różnorodne wymiary wpływu obrazów na nasze życie. FULLSCREEN to różnorodność perspektyw, punktów i sposobów widzenia „świata obrazów” - dr hab. Maciej Ożóg, kurator wystawy.


W tegorocznym programie kolejnym punktem współorganizowanym przez UŁ będzie debata nt. zmian w audiowizualnej swerze Łodzi na przestrzeni 20-lat z udziałem: prof. Józefa Robakowskiego (PWSFTviT), prof. Grzegorza Przyborka (PWSFTviT), prof. Ryszarda Kluszczyńskiego (UŁ) oraz Krzysztofa Candrowicza, moderowana przez dr hab. Tomasza Ferenca (UŁ). Na pełną pasji rozmowę zapraszamy 15 czerwca br. Do Sali Teatralnej w Art_Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3, na godzinę 18:00.24 czerwca o godzinie 19:00 również w Art._Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3 odbędzie się FOTO SLAM - historia jednej fotografii. Uwolnij umysł z UŁ i Fotofestiwalem. Miejsce: nieWinni, Art_Inkubator. Zapraszamy wszystkie osoby, które przygotują wciągającą 5 -minutową opowieść poświęconą jednemu zdjęciu. Dwie kategorie: Miasto Łódź oraz out of the box. Zgłoszenia do udziału prosimy przesyłać do dnia 22.06.2021, na adres: slam@fotofestiwal.com


Jak co roku zapraszamy całą społeczność naszej Uczelni do bezpłatnego zwiedzania wystaw w Centrach Fotofestiwalu w ramach Dni Otwartych dla Uniwersytetu Łódzkiego. W tym roku w dniach: 14 i 21 czerwca. Studenci wchodzą za okazaniem legitymacji studenckiej, pracownicy na hasło: “pracownik UŁ”Materiał źródłowy: FF

Redakcja: Centrum Promocji UŁ


Poprzednia wiadomość Dzień Matki – historia legendarnej akuszerki niebawem w kinach
Następna wiadomość Mgr Dariusz Gwis, starszy wykładowca SJO UŁ, ekspertem SERMO