27 maja, 2021 r.

Rektor UŁ dla PAP: potrzebne niższe opłaty za publikacje

„Aby polscy naukowcy byli bardziej widoczni na świecie, niezbędne jest obniżenie kosztów publikacji w czasopismach wydawanych w otwartym dostępie, bo często jest to - szczególnie dla młodych badaczy - zbyt duży wydatek” - powiedziała PAP Rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Elżbieta Żądzińska. To ważny głos na rzecz rozwoju nauki w naszym kraju.

Publikowanie artykułów w otwartym dostępie w periodykach naukowych, zwłaszcza tych prestiżowych, wiąże się z wysokimi kosztami dla autorów tych prac. W rozmowie z PAP prof. Żądzińska oznajmiła, że jedną z propozycji polskiego środowiska naukowego jest obniżenie stawki podatku VAT z 23 do 8 proc. dla otwartego publikowania w czasopismach naukowych.

Rektor UŁ dodała, że uczelnie zrzeszone w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) zamierzają poprzeć tę inicjatywę i wysłać taką propozycję do resortu edukacji i nauki z prośbą o jej wsparcie.

- Musimy pamiętać, że nauka jest ogólnoświatowa, jedna - dlatego tak ważne jest publikowane w tego typu czasopismach - podkreśla prof. E. Żądzińska. Dodaje, że publikowanie w nich zawsze będzie wiązać się z wydatkiem, ale w jej ocenie, warto to robić, bo tak zainwestowane pieniądze będą miały przełożenie na rozwój nauki w naszym kraju - np. tworzenie przez polskich naukowców międzynarodowych konsorcjów badawczych. A bez opublikowania w międzynarodowym czasopiśmie swoich wyników inni badacze z tej dyscypliny mogliby o wynikach np. z Polski nigdy się nie dowiedzieć - wskazuje badaczka.

Więcej informacji można znaleźć w artykule Nauka w Polsce: KLIKNIJ

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Mgr Dariusz Gwis, starszy wykładowca SJO UŁ, ekspertem SERMO